16 Ocak 2009 Cuma

Kaynastirma Egitiminde Montessori

Okul Öncesi Dönem Montessori Yöntemi ile Kaynaştırma Uygulamaları,
Öğretmen El Kitabı
Emel Çakıroğlu Wilbrandt


Montessori yöntemi, her çocuğun kendi içinde değerlendirilmesi, kendi bireysel gelişimini takip etmesi ve öğrenmenin somut materyallerle gerçeklemesi prensibine dayanan bir yöntemdir. 20.yy'ın başlarında Dr.Maria Montessori tarafından, özellikle engelli ve zor koşullardan gelen çocuklar için geliştirilmiş, ancak yöntemin öğrenmeye olağanüstü katkısı görüldüğünde tüm çocuklar için uygulanmaya başlanmış, günümüzde de hala gücünü ve etkisini koruyan bir yöntem.

Gerçekten de döneminde devrim yaratmış bir yöntem. Maria Montessori de devrim yaratmış bir kadın, İtalya'nın ilk kadın doktoru, pedagog ve antropoloji profosörü, çalışmalarıyla dünyayı değiştirmiş bir kadın. Vaktiniz olursa biraz okuyun hakkında, tanımaya değer bir insan.

Yıllar içerisinde bu yöntemin çeşitli unsurları tüm okullar tarafından kullanılmaya başlandı. Kitabın içindeki uygulamalardan bazıları çok yaygın olarak kullanılıyor. Ama bu yöntem kendi içinde tutarlılıkla kullanılırsa çok faydası olabilecek daha pek çok değişik aktiviteyi içeriyor.


Kitap 336 sayfa, 120 sayfasında yöntemin temelleri ve nasıl uygulanacağı anlatılıyor, geri kalan sayfalarda fotoğraflarıyla tek tek uygulamalar açıklanmış.Dünyada tamamen bu yöntemle eğitim veren ilköğretim okulları var. Ülkemizde de okul öncesi dönemde bu tarz okullar var. Robert Cem 1997-1999 yıllarında, 3-5 yaşları arasında böyle bir anaokuluna, Çağdaş Anaokulu'na devam etti. Bu okulu benim de yönetim kurulunda bulunduğum Binbirçiçek Vakfı, ortaklaşa Gürson Vakfı ile beraber kurdu ve işletti. İlk elden bu yöntemin faydalarını yaşadım. O güzel ortamda, çok farklı yetenek ve kapasitelerde çocuklar (zihinsel engelli, üstün zekalı, işitme engelli...) hep bir arada, hepsi kendi hızlarında ve kendi konumlarında öğrendiler, arkadaş oldular ve geliştiler.

Bu kitap o vakıfta beraber çalıştığımız ve okulun yöneticisi olan Emel Hn tarafından yazıldı. Bazı sayfalarının fotoğraflarını bloguma koydum.
Kitabı edinmek için başvuru adresi:Okul öncesi dönemde kaynaştırma eğitimi yapan anaokullarının, anaokulu öğretmenlerinin ve ailelerin faydalanacağı bir kitap. Emeği geçen herkesin eline sağlık.

Hiç yorum yok: